Espressolab

Tüm dünyada sevilerek tüketilen kahve çeşitlerinden biri olan türk kahvesinin Türk kültüründeki yeri yadsınamaz. Özellikle kahvaltılardan sonra keyif kahvesi olarak tüketilmesi bir ritüel haline gelmiş olsa da türk kahvesi, sadece bir öğünden sonra bize eşlik edecek bir ürün olmayıp günün her saatinde keyifle tüketilen bir içecektir.

Öyle ki, Türklere özgü bir gelenek haline gelen türk kahvesi falı da geleceği görmek için kullanılan tek kahve çeşidi olmasıyla türk kahvesinin toplumumuzdaki yerini gösteren en büyük olgulardan biridir. Bu gelenek zaman içerisinde tüm dünyanın da ilgisini çekmeyi başarmıştır. Ayrıca türk kahvesi Türk kültüründe başka birçok haliyle de ritüel olarak yer alıyor. Bunların en başında kız isteme merasimlerinde damada tuzlu kahve ikram edilmesini örnek verebiliriz. Ne demişler, “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır.”

Türk kahvesinin her yöreye özgü farklı pişirme yöntemleri olmasına rağmen menengiç kahvesi, kül kahvesi, dibek kahvesi gibi birçok farklı çeşidi de mevcut. Her ne kadar günümüzde otomatik makinalarla pratik bir şekilde pişiriliyor olsa da yüzyıllar boyunca geleneksel şekliyle bakır cezvede kömür ateşinde yapılanın verdiği lezzet ve keyif bambaşkadır.

Peki bu kadar sevilerek tüketilen ve toplumumuzda yer edinmiş türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Düzenli olarak tüketildiğinde kolon kanseri, meme kanseri ve bağırsak kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Türk kahvesi telvesi granüllü bir yapıya sahip olduğundan ufak ve sert yapısı, cilt temizliği konusunda oldukça destekleyici bir etkiye sahiptir. Uyarıcı bir özelliğe sahip olması sebebiyle vücuda enerji verir ve odaklanma problemini ortadan kaldırır. Ağrı kesici özelliği olan türk kahvesinin baş ve kemik ağrılarını da azalttığı gözlemlenmiştir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler. Hafızayı güçlendirmesi ve depresyon riskini azaltması da türk kahvesinin sayabileceğimiz onlarca faydasından bazılarıdır. 

Bilinen en eski demleme yöntemi olması ve telvesiyle içilen tek kahve olmasıyla dünyadaki en özel kahvelerden biri olan türk kahvesi, kültürümüzün en ikonik simgelerinden biri olarak 40 yıl hatırını ve sofralardaki yerini koruyacağı aşikar.